W związku ze stwierdzonymi licznymi przypadkami nieprawidłowości w przenoszeniu prawa do działki podczas funkcjonowania zarządów komisarycznych w 2022 r. – przedstawiamy Państwu obowiązujące w tym zakresie przepisy. Jeśli ktoś nie dopełnił obowiązków wynikających z przepisów PZD prosimy o kontakt z Zarządem.
W jaki sposób można nabyć prawo do dzierżawy działki ROD?
Kwestię uzyskania praw do działki regulują postanowienia ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2017r., poz. 2176 z późn. zm.).
Prawo do dzierżawy działki w ROD można uzyskać poprzez:
-
zawarcie z Zarządem ROD umowy dzierżawy działkowej – w przypadku wolnej działki, będącej w dyspozycji Zarządu ROD Flisak w Toruniu. Osoba podpisująca umowę staje się pełnoprawnym działkowcem z dniem zawarcia przedmiotowej umowy.
-
jeśli znaleźliśmy działkę „na sprzedaż” należy podpisać z działkowcem umowę przeniesienia prawa do działki, przy czym podpisy pod nią muszą być poświadczone notarialnie (wymóg ustawowy bezwzględnie obowiązujący). Umowa powinna być sporządzona w trzech egzemplarzach – jeden dla Zarządu ROD i po jednym dla zbywającego i nabywcy.
-
Zachęcamy aby przed zawarciem powyższej umowy sprawdzić w Zarządzie ROD czy osoba zbywając prawa do działki posiada do niej tytuł prawny i czy ma uregulowane wszystkie płatności. Umowa przeniesienia praw do działki ma charakter warunkowy, co oznacza, że wchodzi do obrotu prawnego po jej zatwierdzeniu przez Zarząd ROD Flisak w Toruniu. W tym celu należy złożyć w zarządzie ROD wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia prawa do działki wraz z egzemplarzem umowy poświadczonej przez notariusza. Zarząd ma dwa miesiące od daty złożenia wniosku na jego rozpatrzenie, po bezskutecznym upływie tego terminu zatwierdzenie umowy następuje z mocy prawa. Po zatwierdzeniu umowy działkowiec staje się pełnoprawnym działkowcem w ROD.
-
Zarząd ROD może odmówić zatwierdzenia umowy z ważnych przyczyn, uchwała o odmowie zatwierdzenia umowy wymaga uzasadnienia i podlega kontroli sądowej,
tj. każda ze stron umowy ma prawo zaskarżyć ją do sądu. -
Stroną umowy dzierżawy działkowej lub umowy przeniesienia praw do działki może być jedynie pełnoletnia osoba fizyczna lub małżeństwo, które nie są posiadaczami innej działki/działek ROD.
Opłaty ogrodowe:
-
opłata wnoszona przez nowego działkowca – jednorazowa w dacie nabycia prawa do działki,
-
opłata na inwestycje i remonty ROD – jednorazowa w dacie nabycia prawa do działki,
-
składka członkowska PZD – corocznie w terminie do 30 czerwca,
-
opłaty uchwalone przez walne zebranie – corocznie w terminie uchwalonym przez Walne Zebranie. Ważny jest zatem czynny udział i obecność uprawnionych członków ROD w zebraniach.
-
Opłata ogrodowa „przypisana jest” do działki. Zatem w roku przeniesienia praw do działki opłaty ogrodowe wnosi dotychczasowy lub nowy działkowiec, w danym roku kalendarzowym.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami poprzez e-mail, telefonicznie lub osobiście w siedzibie Zarządu ROD „Flisak” w Toruniu.